SNP příprava

Posted on

Byl to divoký rok. Pro všechny. Stejně jako loni se všem neustále hatily plány. Země otevíraly své hranice a hned je zase zavíraly. Cestovní podmínky se neustále měnily. Kupříkladu do USA se dalo dostat tak, že člověk strávil 14 dní na území Mexika a až pak vstoupil do Států samotných. Ale ani tak nebylo jisté, že se podaří projít plánovanou trasu. Některé národní parky se uzavíraly. Šance, že se podaří dostopovat do města pro zásoby, byly menší než v jiných letech. A mně se nechtělo vysněný trail přeskákat. Chtěl jsem si ho, stejně jako ty předchozí, projít bez vynechání jediného kilometru, od A do Z. Navíc jsem měl, navzdory vší mizérii, štěstí na práci. Dělal jsem tři velké projekty, všechny byly zábavné, o všechny jsem stál. Nakonec mi zbyly “jen” dva měsíce volna. První měsíc jsem “natáčel rodinohodiny”, procourali jsme Jeseníky a Rychlebky, které jsem minulý rok při obcházení rebubliky značně ošidil, ale slíbil jsem si, že se do nich vrátím. Stálo to za to.

Tak kam se vypravit, když mi zbývá měsíc volna? Loni jsem splácel dluh své domovině. Komu dalšímu dlouhodobě dlužím svou pozornost? Našemu nejbližšímu sousedovi! Slovensku.

Na Slovensku jsem byl v posledních letech mnohokrát pracovně, ale abych ho ochutnal nohama, na to pořád nezbýval čas. Pouze v roce 2019, kdy jsme s M vyrazili z Bílých Karpat do Nízkých Tater, ale už po týdnu se mi podařilo zranit se tak, že naše cesta skončila dřív, než jsme se dostali do pořádných kopců. Letos jsem si pro procházku Slovenskem vybral její nejikoničtější stezku – Cestu hrdinů SNP.

Cesta hrdinů Slovenského národního povstání prochází místy historicky spojenými (jak sám název napovídá) se Slovenským národním povstáním a následujícím postupem osvobozujících armád, který začal Karpatsko-dukelskou operací na podzim roku 1944. Právě proto má Cesta hrdinů SNP svůj začátek v Dukelském průsmyku a končí na bratislavském Děvíně. Postupně prochází přes Čergov, Volovské vrchy, Nízké Tatry, Velkou Fatru, Žiar, Strážovské vrchy, Bílé Karpaty a Malé Karpaty. Celkové převýšení se udává 30.000 metrů a délka přibližně na 770 km. Hnidopich ve mně ukrytý namítá, že to “technicky” nespadá do kategorie thruhiku, ten je definován jako kontinuální trasa o délce alespoň 500 mil resp. 800 km. Naštěstí je zde lehká pomoc. Spousta lidí si Cestu hrdinů nastavuje stokilometrovým přechodem Polonin ze Slovensko-Polsko-Ukrajinského trojmezí do Dukelského průsmyku. No, stejně je to jen záminka. Prostě by mi přišlo líto se tam nepodívat, když už budu poblíž. Takže je rozhodnuto.

Co se výbavy týká, beru velmi podobný set, jako loni na cestu po hranici ČR. I tentokrát půjdu s hamakou. Opět jsem si počítal variantu se spaním na zemi, opět vycházela o kilogram lehčí, ale v hamace si odpočinu výrazně lépe (v noci se v ní prakticky nebudím a nemám potřebu se přetáčet). Kvalitní odpočinek si po našlapaných kilometrech cením čím dál tím víc. Podle dostupných informací by neměl být problém nalézt vhodné místo k zavěšení, kromě jediného čtyřicetikilometrového úseku na hřebeni Nízkých Tater. A tam holt přespím na zemi v nějaké útulně, či horské chatě. Konec konců, mohl bych i tam spát na divoko a postavit si rainflly na hůlky jako klasický tarp, ale zrovna v tomhle úseku by se to vzhledem k ochranému pásu dělat nemělo. Každopádně záložní řešení mám.

Po loňských deštích jsem si pořídil větší rainfly. Věřím, že bych to zvládl i se standardním, ale chci si ho ozkoušet, než s ním vyrazím někam dál. Hamaku samotnou jsem doplnil o bytelnější popruhy pro uvazování na strom a titanové přezky od firmy DutchWare pro rychlejší uvazování na strom.

Je to vykoupeno 122 gramy vyšší váhou, ale komfort a rychlost při přípravě spaní mi za to stojí. Několikrát jsem to již v průběhu roku ocenil, zejména za deště. Navíc mi i tak vychází základní váha pod sedm kilo (přesně je na 6,6 kg).

Druhou výraznější změnou jsou boty. Po loňském zklamání s novou řadou Altra Lone Peak jsem dlouho hledal alternativu. Chtěl jsem si pořídit TOPO Terraventure 2, ale na poslední chvíli jsem se nechal přesvědčit pro BROOKS Cascadia 15. Před deseti lety to byla nejoblíbenější bota na PCT (a podobných trailech). Pak se její kvalita zhoršila, nicméně v poslední době zažívá opatrný revival. Není to taková “bačkůrka” jako Altra, noha je v ní lépe ukotvená (zejména na patě). Špička není také tak široká, i když pořád je širší, než bývá u standardních bot zvykem. Největší rozdíl je, že nejsou zero drop – rozdíl mezi patou a špičkou dělá 8 mm. Ale co, když v nich mohou běhat a chodit jiní, proč bych nemohl já. Zero drop mi vyhovoval, ale není to pro mě dogma.

Poslední změna byla neplánovaná a přišla na poslední chvíli. V Jeseníkách jsem si neopatrnou manipulací natrhl svůj nejoblíbenější batoh – Gorillu od Gossamer Gearu. Kluci z Nalehka pracují na jeho opravě, ale už se to nestíhá do mého odjezdu. Sáhl jsem po svém starém batohu od ZPacku, který jsem měl na PCT. Sice jsem tam s ním nebyl úplně spokojen, ale trochu jsem ho povyspravoval, ještě víc odlehčil (zbavil jsem se jeho externího rámu, se kterým byly jen potíže) a přidal jsem hrudní kapsu od OMM. V ní nesu zhruba pětinu základní váhy, takže by mě nemusel batoh tolik stahovat dozadu. Je to pro mě experiment, uvidíme, jak se osvědčí.

PopisZnačkaVáha
Velká trojka (batoh, spaní, přístřešek)
BatohZPACKS Ars Blast Backpack 52L615 g
Hrudní kapsaOMM chest pod102 g
Quilt (Spacák) + obalZPACKS 900 Fill Power Down Sleeping Bag 20F516 g
HamakaDREAM HAMMOCK Darien637 g
Rain FlyHAMMOCK GEAR Dyneema Fiber Palace Tarp381 g
Ground sheetZPACK Groundsheet poncho164 g
UnderquiltWARBONNET OUTDOORS Yeti Underquilt 20F336 g
Karimatka (ořízlá - torso)EVA 145x50x0,5 cm103 g
Kolíky (5x)6.5 inch Red Tough Titanium Tent Stakes (5x)32 g
Extra kolík sněhovýREI Snow Stake26 g
SUM2 912 g
Vaření
EšusEVERNEW Titanium Ultralight 600ml Pot105 g
Zateplení ešusuVlastní výroba32 g
VařičZelph Modified StarLyte16 g
ZávětříTRAIL DESIGNS Caldera cone29 g
HrnekHYDRAPAK Speedcup 200 ml10 g
LžíceSEA TO SUMMIT Alpha Light short8 g
NůžDeejo Naked27 g
Láhev na vodu1,5 L Magnesia26 g
Sak na špinavou voduEVERNEW Water Carry 2L42 g
Filtr na vodu s láhví+Stříkačka na čištěníSAWYER Micro37 g
Příslušenství na gravitační filtraciMix doplňků SAWER a MSR80 g
Zapalovač (2x)No name28 g
Pytlík na jídloZPACKS Roll Top Food Bag33 g
SUM473 g
Oblečení v batohu (po většinu dne)
PéřovkaRAB Kaon Jacket262 g
Fleacová mikina s kapucíRAB Alpha Flux Jacket355 g
Ponožky (2 páry)BRIDGEDALE Ultra light T294 g
Triko s krátkým rukávemMerino Triko RAB Forge124 g
PodvlíkačkyRAB Forge Leggings139 g
BoxerkyRAB Forge Boxers70 g
Teplá čepiceWarmpeace Thermolite37 g
RukaviceDirectAlpine SKISPORT52 g
Nepromokavá bundaMONTANE Minimus Jacket279 g
Nepromokavá sukněZPack Vertice Rain kilt71 g
Pytlík na oblečeníFEATHERED FRIENDS Stuff sack10 g
SUM1 493 g
Hygiena
Kartáček na zubyno name20 g
Mezizubní kartáčekno name2 g
Lékárnička86 g
Nůžtičkyno name16 g
LopatkaDeuce of Spades15 g
Pytlík na hygienuZPACKS Small Stuff Sack3 g
SUM142 g
Elektronika
Telefon + obaliPhone XR + Catalyst Waterproof case252 g
FoťákSony RX100 m6304 g
Power bankaAlzaPower Onyx 20000mAh312 g
SluchátkaBOSE SoundSport In-Ear Device19 g
ČelovkaPetzl Bindi33 g
Solární nabíječkaAnker PowerPort Lite 15W356 g
Nabíječka do sítě 3x USBConnect IT Power Nomad, 3x USB (3,4A) (CI-1201)70 g
Napájecí kabel iPhone (2x)Apple48 g
Napájecí kabel micro USB (2x)38 g
Stuffsack elektronikaZPACKS Rock Stuff Sack5 g
SUM1 437 g
Ostatní
Šití, lepení50 g
Špunty do uší1 g
Provázek2mm 10m20 g
Head net - moskytiéraSEA TO SUMMIT HeadNet12 g
Set na věšení jídlaDECATHLON provázek 15m (2mm)+SEA TO SUMMIT Travellight stuff sack S+Mini Carabiner39 g
PeněženkaZPACKS Wallet Zip Pouch7 g
SUM128 g
Oblečené (nepočítá se do base weight)
KalhotyHIGH POINT Saguaro398 g
Triko s dlouhým rukávemNALEHKO Tri-ko171 g
Boty (pár)BROOKS Cascadia 15642 g
Ortéza na kolenoMUELLER Compact Knee Support122 g
PonožkyBRIDGEDALE Ultra light T247 g
BoxerkyRAB Forge Boxers70 g
Šátek (nákrčník)BUFF37 g
KšiltovkaDECATHLON Solognac50 g
HodinkyCASIO ProTrek PRV-300064 g
KompasDECATHLON Náramková buzola Geonaute13 g
HůlkyLEKI Legacy 16T461 g
SUM2 075 g
Base weight (základní váha)6 585 g
Skin Out Weigh (základní váha + oblečené)8 660 g

V rámci příprav na podzimní pracovní projekt jedu na jeden den do Bratislavy. Chvíli jsem koketoval s myšlenkou jít v opačném směru – z Bratislavy na východ. Už bych se nemusel nikam dopravovat a mohl bych začít rovnou šlapat. Někteří lidé to tak chodí. Také jediný tištěný průvodce popisuje cestu v tomto směru. Ale já se snažím chodit většinu cest tak, jak jsou původně plánovány. Věřím, že mají určitou dramaturgii. Takže půjdu tak, jak postupovala armáda osvobuzující Slovensko.

Před šestou večer se loučím s kolegy a ještě se chvíli courám městem, do kterého se plánují do měsíce vrátit.

V sympatické hamburgrárně Quinsboro si dávám večeři. No hlavně mě k nim nalákala zásuvka u stolku hned za výlohou, kde dobíjím telefon vybitý celodenním psaním pracovních poznámek. Ubíjím čas četbou průvodce a psaním prvního deníkového zápisu. Zkouším několik bratislavských kamarádů, zda by někdo nešel na kafe, ale všichni jsou mimo město. Docourám se na hlavní nádraží a připadám si jako bezdomovec. To není neobvyklý pocit, ale většinou ho mívám až na konci cesty.

Ve 22:53 konečně vyrážím nočním vlakem na Humenné. Bude to trvat skoro osm hodin, ale jedu v lehátkovém kupé s nadějí, že většinu cesty prospím.

Od prvního okamžiku je mi jasné, že to tak jednoduché nebude. V kupé je hrozné vedro a i když s mými dvěmi spolunocležníky necháváme okno dokořán, efekt to má pouze kosmetický. Přikrývám se prázdným povlakem na deku a začínám počítat ovečky. Zítra touhle dobou už budu počítat hvězdy nad hlavou.

21 Replies to “SNP příprava”

 1. Ahoj, s Kačkou přejeme pohodovou cestu plnou zážitků a už se těšíme na zápisky. R.

 2. Konečně! Konečně jsme se dočkali a zase bude co číst při ranní kávě. Moc se těším na poznámky z cest a hlavně na vtipné postřehy a neplánovaná setkání s lidmi na cestě. Přeji hezké počasí a lehký krok!

 3. Od začátku léta jsem si lámal hlavu, kam letos vyrazíte. Šťastnou cestu!

 4. Už se těším na každodenní čtení u kafe! Ať vyjde počasí co nejlíp a příští rok se třeba budu těšit i na tu AT ♥

 5. Jakube přeji šťastnou cestu, další zážitky, spousta legrace 😉. Některé úseky SNP na Slovensku znám, je to naprosto parádní stezka. Užij si to a snad bude i fotka medvěda 😁. Máš“ medvědi barel „? 😉 Hezkou cestu a těším se na Tvé zápisky. Richard

 6. Ahoj Kubo, akorát mi v té výbavě chybí alespoň symbolických pár cihel, abys to dorovnal k té plné polní hrdinů SNP 😂 Každopádně šťastnou cestu a těším se na zápisky z cest. J.

 7. Hurá, zase budou rána veselejší. Tak ať to šlape a hlavně plno zážitků – teda jen těch krásných.

 8. Ahoj, jak jsi spokojený s tou péřovkou Rab Kaon? Přemýšlím, že bych si jí také pořídil, ale mám obavu z malé hřejivosti. Navíc jsi loni psal, že by sis místo péřovky raději vzal syntetiku?

  1. Ahoj Pepo. Po osmi dnech používání se těžko dá napsat relevantní hodnocení. Zatím je fajn, ale počkej si prosím až na závěrečné shrnutí, to budu moudřejší. Syntetiku bych bral do oblasti s větší vlhkostí, Jinak vždy preferuji peří.

 9. Ahoj,
  v seznamu veci mas malou chybku. Ten underquilt je od jineho vyrobce;)
  Tak hodne stesti na ceste.

  1. Díky, máš naprostou pravdu, od Hammock Gear mám zimní Incubator, tohle je Warbonnet Outdoors. Opraveno. Díky za upozornění!

 10. Krásný den všem Esenpéčkárům,
  Cesta hrdinů žije! 🙂 Slovensko je naaaaaaaaadherná země. SNP jsem šla loni a nikdy nezapomenu na nejkrásnější západ slunce na Králově hoľi.
  Užijte si zbytek trailu a finiš doporučuji oslavit děvínským rybízákem, je vynikající. 🙂
  Moc vás zdravím!

 11. Sakra ani nevíš jak moc ti zavídím tento trek 😀 já se na něj chystám už 3-4 rok ale vždy mi do toho něco vleze :-(. Tak užívej a já se těším na další čtení.

 12. Brooks Cascadia som tiež nosil, stoja za prd! Nehorázne sa mi šmýkali, chalani sa má na túre stále pýtali, či mám obuté zasa korčule😃
  Nekupujte ani La sportiva bushido, tie sú najhoršie tenisky, čo som kedy mal!!! Členky obopína tvrdý papier, ktorý reže do členkov, veľmi slabá výstelka!!!

Přidat komentář