Hranice ČR 45. den

Posted on

Noc byla klidná. Když v 6:00 vycházím, je obloha zpola jasná. Nic nenasvědčuje ohlašovanou polízanici, ale ranní předpověď je stejná, jako ta večerní. V 6:20 mě dokonce zalije slunce a obloha se téměř vyčistí. U vrcholu Smrk hřebenovka na čas opouští hranici, vede mě zelená značka.

K snídani usedám chvíli po sedmé v obrovském přístřešku honosně nazvaném Císařská lovecká bouda. Nomen omen. Už tu snídá Jana (30, Choceň), která zde přespávala, alespoň mám milou společnost. Jana byla v rámci korona běsu repatriována z Nového Zelandu a živí ji průvodcování na adventure zájezdech. Bavilo by mě jít kus spolu, máme stejný směr a cíl, ale já mám dnes narozdíl od ní časový limit, a tak se po dvaceti minutách loučíme.

Dál mě vede červená značka (E3) po zpevněné cestě. U horské chaty Paprsek nahlédnu do krásné dřevěné kaple sv. Kryštofa. Oceňuji, že pro kolemjdoucí zůstává volně přístupná.

Nad Aloisovým pramenem se napojím zpět na hranici a už na ní zůstanu (zelená značka).

V 9:45 docházím do Kladského sedla (815 m.n.m.) a tam na mě čeká překvapení. Respektive čeká tu na mne Tonda (37, Praha). Tonda se mi pokoušel udělat trail magic před devíti dny v Papajskem sedle (36. den). To byl ten tajemný nápis na zemi! Čekal tam na mne skoro celý den, abychom se minuli o 30 minut. Dnešní druhý pokus už vyšel. A přivezl mi úžasný trail magic. Vedle dvou mých oblíbených Travel lunchů to je hromada vlastnoručně sušeného masa a melounů. Dáme si tu spolu hříbkovou polívku a hodinu si spolu povídáme. O chození, o Tondově vodákování… Škoda, že se musím dostat přes Kralický Sněžník dřív, než se zkazí počasí. Tondo díky!

Jdu dál a ve dvanáct začínám nastoupávat. Přibývá lidí na cestě, prázdniny a čas dovolených udeřily v plné síle. V půli kopce se mi otevře výhled do Polska.

Už hodinu mělo pršet a hřmít. Přede mnou jsou jen dva tmavé mraky, většinu času jdu ve slunci. Zhruba 200 výškových metrů pod vrcholem pročvachtávám bahnitým úsekem, kde to hrozí pohřbením boty. Vzhledem k dotrhanosti bot (jsou už to de facto sandále) mám ponožky plné bláta. Na vršku (1.426 m.n.m.) jsem ve 13:15, je tu lidí jako much.

Chvíli v tom lidském babylónu posedím a po patnácti minutách začnu sestupovat na druhou stranu, stále po čáře. Ve dvě si udělám krátkou přestávku na studený oběd. Po pár kilometrech davy opadnou, zřejmě scházejí jinou stezkou než po E3. Chvíli traverzuji po široké cestě podél hřebene a za sedlem Puchača pokračuji úzkou hraniční hřebenovkou s výhledem na obě strany. Ta je zakončena rozhlednou Klepáč (1.144 m.n.m.).

Odtud koukám, že v Polsku už prší a blíží se to k nám.

Sbíhám z kopce a v půl páté skutečně přichází déšť. Není to slibovaná bouřka, ale na nepromok to je. Od rozcestí Pod Klepáčem jdu kus po silnici a pak polní cestou. V duchu se modlím, aby to ty roztrhaný boty v mokru vydržely, melou z posledního. V půl šesté párkrát v dálce zahřmí, ale mně se to vyhne. V sedm docházím do Králíků.

Už tu na mě čeká M, dorazila vlakem chvíli přede mnou. Doprovodí mě na mém posledním víkendu cesty. Protože jsme nevěděli, jak to stihnu (nakonec to načasování vyšlo neuvěřitelně přesně), domluvili jsme si na noc penzionové spaní ve městě. Já toužím po fajnový večeři, ale vše je tu buď zavřené, nebo nevaří. Nakonec to zachrání Pivní bar na náměstí s rozmrazenou pizzou. Na dlouhé vysedávání to není. Poslední dva dny jsem šel dost přes únavu, abych to dnes stihl. Takže na penzionu ještě zvládnu sprchu, přeprání nejnutnějšího v umyvadle a usínám, sotva popřeji: “Dobrou n… “ . Na zítřek jsme se dohodli na pozdější start. Ať se na ten poslední týden pěkně vyspíme.

42 km (celkem 1.957 km)

2 Replies to “Hranice ČR 45. den”

  1. Srdečně zdravím, sam jsem šel Rychlebské hory a Kraličak minulý týden a je to krásný liduprazdný kraj (teda když nejdeš o víkendu😉) . Ať ti to šlape, chlape. Jinak s těma Altrama dost bída, za ty prachy výdrž nic moc, uvažoval jsem o nich a asi se kouknu jinde…. Ahoj Martin

  2. Ahoj Jakube, díky za zmínku a fotku. Nakonec jsem taky už ve čtvrtek sešla do Králík. Ale ještě ve dvě odpoledne bylo na Králičáků nádherné počasí. Mrkni na fotky:) https://www.facebook.com/plotkova/media_set?set=a.10158233459643503&type=3
    Držím pěsti, abyste v pořádku došli na Sněžku.
    Jana

    PS: to průvodcování mě živí jen v létě, zastak hardcore si nepřijdu, znám hodně lidí, co jsou mnohem víc adventrue než moje maličkost 😀

Přidat komentář