HRP ohlédnutí

Posted on

Pyreneje mne překvapily. Nečekal jsem, že to bude tak obtížné a zároveň tak krásné. Můžu si za to sám. Obvykle strávím minimálně půl roku četbou všech dostupných materiálů, průvodců, prohlížením map a blogů lidí, kteří danou cestu šli přede mnou. Tentokrát jsem přípravu značně odflákl. Částečně protože jsem měl pořád něco jiného na práci, ale hlavně jsem k tomu tak trochu přistoupil jako domýšlivý idiot. Říkal jsem si, že už toho mám něco nachozeno a že mě přece nějaké evropské hory nemůžou překvapit. A překvapily. Díky tomu jsem nepočítal s tím, že má průměrná denní kilometráž klesne skoro o 40%. Je to pro mne velké poučení. Příště už zase budu cestu pěkně nastudovávat předem. Vždyť přece i příprava a plánování je součástí celého zážitku, jeho prodloužení. Nejhorší na tom je, že v momentě kdy jsem zjistil že nestíhám, musel jsem vypustit plánované alternativy, tedy výstupy na kopce ležící mimo trasu. Mrzí mne to. Naivně jsem si myslel, že celou cestu zvládnu za 25 dní. Takhle jsem naplno využil týdenní časové rezervy, kterou jsem si nechal. Měl jsem počítat se 44 dny, které uvádí průvodce. Bylo by to na pohodu i se všemi kopci okolo.

Co se týká výbavy, byla adekvátní. V některých místech bych ocenil nesmeky, mohl jsem si ušetřit tu trochu riskantní jízdu po zasněženém svahu. Na druhou stranu, kdybych nebyl líný (a naštvaný, že jsem díky své špatné navigaci vylezl v nesprávném místě hřebene), mohl jsem zasněžený úsek obejít. Pokud by ale někdo absolvoval HRP v dřívějším termínu, považuji použití nesmeků či maček za nutnost. Také jsem díky nedostatečnému studiu táhl v některých úsecích zbytečně moc jídla. Jo co není v hlavě, to je nejen v nohách, ale i na zádech.

K navigaci jsem používal doma vytištěné mapy z Mapy.cz. Samotné trasy HRP, GR10 i GR11 na nich byly vyznačeny, byť ne vždy odpovídaly variantě popisované v průvodci. U ostatních chodců jsem viděl výtisky z jiných serverů, které obsahovaly plastické stínování hor umožňující lehčí orientaci se v terénu. Příště bych si asi dál práci a vyhledal obdobný zdroj. K tomu klasický kompas a výškoměr na hodinkách. Jako zálohu jsem měl i samotnou aplikací Mapy.cz se staženými mapami pro použití v offline režimu. Průvodce „The Pyrenean Haute Route: The HRP high-level trail“ od Toma Martense (nakladatelství Cicerone) je velmi dobře napsaný a plný praktických rad.

Uvědomil jsem si, že mi na evropských trailech chybí sounáležitost s hikerskou komunitou, kterou znám z trailů amerických. V Evropě funguje každý sám za sebe. To se samozřejmě týká i vnímání chodeckého národa ze stran místního obyvatelstva. A ještě jedna zdánlivá drobnost mi tu chybí. Laundromaty – veřejné samoobslužné prádelny. Ty lze v Evropě najít pouze ve větších městech.

I tentokrát provedu zhodnocení části výbavy. Vynechám to, co jsem hodnotil už dříve a u čeho se mé hodnocení nezměnilo (vše lze dohledat v CDT ohlédnutí)

Batoh GOSSAMER GEAR Gorila 40

Tohle je můj vůbec nejoblíbenější model od Gossamer Gearu. V zásadě je stejný jako jejich Mariposa se kterou jsem šel CDT, jen má o třetinu menší kapacitu (40 L) a místo dvou malých bočních kapes a jedné dlouhé pouze dvě malé. Proto se na něj vztahuje vše co jsem o Maripose napsal. Dlouhodobě oceňuji, že narozdíl od jiných UL batohů mají ty od GG velmi dobře polstrované popruhy (na jaře jsem si zkusil vzít na čtrnáctidenní výšlap svůj starý batoh od ZPack a hořce jsem litoval). Gorila byla víc než dostačující.

Quilt ZPACKS 900 Fill Power Down 20F

Měl jsem ho na PCT a tam nebyl tepelně komfortní.Přestože v názvu deklaruje použitelnost do -6,7°C / 20°F, začínám v něm již od +3°C pociťovat chlad. A to spím v lehké péřovce. Předpokládal jsem, že do Pyrenejí v letních měsících bude dostatečný a nemílil jsem se.

Karimatka (nafukovací) – Women’s NeoAir XLite

Až doposud jsem jezdil s pěnovkou v torzo velikosti doplněnou o alumatku. Byl to téměř nezničitelný systém. Oceňoval jsem využití karimatky místo polstrování zad batohu a toho, že si na ní můžu několikrát za den ve chvílích odpočinku lehnout. Nafukovačka je oproti tomu o 94 gramů těžší, musím jí pokaždé nafouknout a vyfouknut a být obezřetnější kam ji pokládám, abych ji nepropíchl. Ale… Kvalita spánku všechny nevýhody několikanásobně předčila. Nejenže spím v měkém, a tudíž se celou noc neotáčím jako torpédo, ale její tepelný komfort je fantastický, má tepelný odpor R = 3,9. Kolikrát jsem měl pocit, že mne aktivně hřeje. Zvolil jsem ženskou verzi ze dvou důvodů. Jednak je o kousek kratší a já jsem zvyklý spát s batohem pod hlavou. Takhle se mi do stanu vešli krásně batoh i karimatka, aniž by na sobě museli ležet. Navíc má ženská verze o jednu teploodrazivou vrstvu navíc, její tepelný odpor je tedy 0,7 R vyšší a to při zachování stejné hmotnosti jakou má mužská varianta. Doporučuji karimatku dedofukovat, jinak je moc tvrdá. Předpokládám, že by se tím i zvýšila šance na protržení. Místo karimatky jsem na zádech batohu nosil „sit pad“, malý kousek karimatky se kterým je standardně dodáván. Na sezení stačil, holt jsem se přes den méně povaloval.

UV lampa na desinfekci vody – SteriPEN Ultra Water Purifier

Navzdory počáteční skepsi jsem si v průběhu let Steripen na malých výletech zamiloval. Jeho použití je bezpracné, člověk ho pouze na 90 sekund ponoří do láhve s vodou (proto jsem bral láhev se širokým hrdlem) a nechá UV světlo, ať pozabíjí vše živé, co by mohlo lidskému organismu škodit. Kolikrát jsem to zvládal i za chůze. Tohle byl první pokus na delší cestě a skutečně, stále jsem byl nadšen. Minimálně jednou jsem pil infikovanou „kraví vodu“ a po ošetření UV světlem jsem neměl žádné zdravotní problémy. Spotřeba byla fantastická – za týden používání jsem spotřeboval 25% kapacity baterie. Ale… Pak přišla velká bouřka a já ho z obavy před zlomením skleněné části neschoval uvnitř batohu, ale nechal ve vnější kapse. Strká se přece do vody, tak bude celý vodotěsný, ne? Ne. I když jsem jej rozebral, proniknuvší vodu vylil a vysušil, k životu už jsem ho neprobral. Zbývajících osm dní jsem neměl čím vodu ošetřit (záložní chemii jsem nepoužil). Příště se už zase budu spoléhat na mechanický filtr.

Boty ALTRA Lone Peak 3.5

Já vím že už jsem na ně pěl chválu dříve, ale ony jsou prostě skvělý. Dýchaly, noha v nich měla dost prostoru a přitom v nich neplavala a vydržely v tom drsném terénu bez ztráty květinky. A to už měli nachozeno 200 km po slovenských a českých horách. Za celou dobu jsem neměl jediný puchýř, chodidla mne nebolela,(jako tomu bývalo u jiných bot). Já vím že nesedí každému, spousta lidí má problém se zero dropem – špička i pata jsou ve stejné výšce narozdíl od standardních bot, kde je pata o 4 až 10 mm výš než špička. Jak už jsem psal několikrát, boty jsou věc strašně individuální a každému sedne něco jiného. Pro mne jsou Lone Peak zatím tou nejlepší volbou (a že jsem vyzkoušel hodně alternativ).

Klobouk DECATHLON Forclaz TREK500

Až doteď jsem byl příznivec kšiltovek. Lépe kolem nich proudí vzduch, pokud je člověk obletován komáry může na ní nasadit headnet a v (relativním) klidu spát pod širákem, snadno se připíná na ramenní popruh. Naproti tomu klobouk výrazně lépe chrání před sluncem. Ano, když jsem ho chtěl sundat, musel jsem shodit batoh abych mohl klobouk zastrčit do zadní síťové kapsy. Když jsem klobouk sundaval na chvilku, nechal jsem ho viset na hrudníku na podbradkové šňůrce. Ocenil bych tvrdší krempu, tuhle mi každý silnější závan větru ohrnoval. Asi už u klobouku zůstanu, pravděpodobně však zvolím jiný model. Jo a taky jsem si připadal trochu divně, že jsem měl stejný klobouk jako všichi Francouzi, kteří jsou komplet vybaveni firmou Decathlon….

Hůlky FIZAN Compact Light

Nevrátil jsem se k nim, že bych byl nespokojen s hůlkami značky LEKI. Vzal jsem je jednoduše proto, že mi doma zůstaly z let minulých a říkal jsem si, že to je vhodná příležitost je tu dolámat. Jak jsem řekl, tak jsem udělal. Doslova. Pominu zlomení při mém uklouznutí na sněhovém jazyku u Port du Lavédan (10. den), to mi asi bez nadsázky zachránilo život. Ale jejich vnitřní zámky jsou nespolehlivé, často se povolují nebo naopak zasekávají. Odpadávaly mi vršky na rukojetích. Celkově byly po 800 km „dorasované“ víc, než LEKI po 4.500 km. Je to vykoupení za lehčí váhu. Je pravda, že na ně (zřejmě pro defekt, který mám na pravém koleni), přenáším více váhy, než bych měl. Taky nejsem žádné pětideko. Zkrátka, příště už půjdu zase s LEKIami.

Brýle proti slunci

Brýle proti slunci, respektive sluneční klip na dioptrické brýle jsem si tentokrát nebral. Poprvé v životě jsem si totiž pořídil dioptrické brýle se samozabarvovacími skly. Nechápu, proč jsem to neudělal dřív. Žádné starání se o další předmět, žádné odchlipování se v silném větru. Obával jsem se, že budu mít problém při ostrých přechodech mezi světlem a stínem, tahle obava ale byla lichá. Za jediné negativum považuji, že to blbě vypadá, zejména na fotkách. Připadám si na nich jako Wojciech Jaruzelski. No a co, s tím se dá žít. Už u nich zůstanu.


Pyreneje jsou nádherný. Určitě jsou to hory, kam se budu rád vracet. Kdybych se rozhodoval znova kterou trasu v nich jít, asi bych zvolil spíše GR11. Z toho co jsem okusil, četl a slyšel mi příjde rozmanitější. Více schází do údolí, člověk si užije více zeleně, ale přesto se dostává i na vysoké kopce. HRP byla skvělá, ale místy už mi to přišlo trochu monotónní. GR10 mi připadá nejméně atraktivní. Za nejideálnější považuji alternovat jednotlivé trasy během cesty podle momentální nálady a počasí.

Tak, teď se musím trochu oklepat z rychlého návratu do civilizace, pak se rozhodnout kam příští rok, nakoupit dostatek literatury a celý podzim a zimu strávit čtením. Podruhé už přípravu rozhodně nepodcením!

17 Replies to “HRP ohlédnutí”

 1. kde kupujete v ČR ALTRA boty? Lze je někde v Praze vyzkoušet. Jinak chválím, opět pěkné prázdninové čtení.

 2. Úžasný čtení. Díky za to. Budu rád za popis toho, jak zpracovávate blogy na cestách. Díky!

 3. Ahoj Jakube,
  musim jeste jednu poznamku k tem Altram. Nejde o zero drop, to nekdo nekde prohlasil a ostatni to automaticky papouskuji az se z toho v soucasnosti stala klasicka urban legend. Zero drop ma spousta bot a problemy s nima nejsou. U Altry se ten problem nazyva Pronace, neboli doslap na vnitrni stranu chodidla misto neutralniho doslapu, toho si jiste kazdy vsiml ze lide chodici v Altrach maji chodidla vyvracena dovnitr. Vznikaji z toho presne ty potize o kterych se v souvislosti s Altrama mluvi, plantarni fascie, zanet okostice – shin splint, Tibialis Posterior Syndrom a zborcena klenba (muj pripad), a bolest ruznych uponu jako treba achilovek, pramenicich ze zmeneneho uhlu zaberu slach. Je tedy pronace spatna? To asi uplne ne, zalezi na kazdem jednotlivci jak prirozene doslapuje. Chyba je ze nedelaji i boty s normalnim doslapem, ale uplne nejvetsi chyba je, ze ostatni vyrobci odsunuli vyrobu bot do Asie kde se vyrabi podle uzkych kopyt ktere pasuji na uzke nohy asiatu, a tak na vyber zas tak moc neni, krome par vyjimek jako je Hoka Arahi wide a pod.
  Zavidim vsem komu Altra nezpusobuje zdravotni problemy, protoze skutecne to byla asi nejlepe odtlumena bota co jsem mel, ze ktere nebolely nohy ani po chuzi na asfaltu, a prostor na prsty je presne tak jak by to melo byt.

  1. Altry nosim na chozeni uz dlouho, nachodil jsem s nimi kolem 2 000 km (lonepeak 3.0) a problem, ktery tu popisujete jsem nikdy nepozoroval. Dokonce bych rekl, ze v lepsich botach jsem doposud nechodil. A to ani po silnici (chodniku), ani po trailu v horach nebo po skalach.

   Muzete prosim dat nejaky odkaz, kde se o tom pise? Hledal jsem to a nikde nic o tom nepisou. Nebo je to jen Vas osobni pocit ci pozorovani?

 4. Ahoj Jakube, s Kačkou děkujeme za super počtení, jako vždy jsme si to s tebou užili 🙂
  A měl bych jeden dotaz k brýlím, už na prvních foto jsem si všiml, že nemáš klip a celkem měl zaujal sportovní typ se samozabarvovacími skly. Mohu se zeptat, co je to za značku a na kolik taková sranda vyjde? Já chodím s čočkami, což je přes den super v kombinaci se slunečními brýlemi, ale také trošku strach při nasazování a vyndávání v horších podmínkách, ať už hygiena a nebo silný vítr 🙂
  Děkuji.

  1. Ahoj. Mám už druhé obruby Rudy Project (https://www.rudyproject.cz/). Cenu už Ti neřeknu, protože nemůžu dohledat… Pořídil jsem si verzi s měnitelnými skly. Měl jsem zato, že budu měnit obyčejná skla se samozabarvovacími. Byla to zbytečná investice. Stačí mi ty samozabarvovací, na trailu nemám důvod tam dávat ta čirá. Když nechodím, nosím civilnější obroučky s obyčejnými skly. Zkus se poptat svého optika…

   1. Děkuji, na ty jsem také koukal, ale neměli obruby kolem celých skel, což mi přijde lepší, že jsou skla více chráněná, tak ještě pohledám. A zatmavení máš 1-3? Jinak dle zhodnocení předpokládám že spokojenost.
    Tak ještě jednou děkuji a měj se fajn a někdy třeba na viděnou.

 5. ty hulky Fizan pouzivam a zatim funguji na 100%, ale ja s nimi mam nachozeno zatim jen cca 200km, tak uvidim.

 6. Chtěl jsem se zeptat, lze nějak sehnat věci ze Zpacks v ČR ? Nebo se musí jen přes jejich stránku.

  1. Žel nikoli, prodávají jen napřímo. Na druhou stranu jsou schopni udělat i vyžádanou modifikaci prodávaného vybavení, bez toho, aniž by si za to účtovali extra cenu.

 7. Ahoj konečně jsem to dočetl celé 😀 😀 letos jsme šli GR11 a taky nás zaskočilo o kolik méně km jsme chodili oproti loňskému Kungsledenu, přestože nasazení bylo větší. Nakonec nám to trvalo 26 dnů. Jak si psal s těma lidma na trailu, my jsme nepotkali skoro nikoho kdo by to šel, jednoho němce na začátku a pak 3-4 lidi pár dnů před koncem co šli v protisměru, ale taky jsme vycházeli brzo 10 června. A s místními byla spíš občas jazyková bariéra, jelikož zvládám jen základy španělštiny, ale i tak jsme si s pár lidma dobře zaznakovali. Oproti švédku kde všichní mluví perfektní angličtinou to ale byl rozdíl.
  Ps. Hodně štestí na dalších cestách

 8. Ahoj Jakube, bylo by možné sdělit, kde jsi si pořizoval chválené dioptrické brýle se samozabarvovacími skly? Děkuje a zdraví, Martin

  1. Ahoj. Klidně můžu, byl to Visus Optik na Václaváku v Praze, ale jsem si jistý, že je zvládne udělat jakákoli jiná optika. J.

Přidat komentář